19. EKIPNO PRVENSTVO HRVATSKE U ŠAHU
ožujak - studeni 2010.
KADETSKA ŠAHOVSKA LIGA - CENTAR

 

Bilten 0 PDF


Kadetska liga Centar - A grupa / Konačan poredak

Mjesto Ekipa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 MB Bod.
1 ŠK Ivan Dvoržak, Rovišće-Zrinski Topolovac 2,0 2,0 3,5 3,5 3,0 4,0 2,5 3,5 3,5 16 27,5
2 ŠŠK Podravka, Koprivnica 2,0 2,0 3,0 2,5 2,5 4,0 2,0 3,0 4,0 15 25,0
3 ŠK Podsused, Zagreb 2,0 2,0 2,0 2,0 2,5 3,0 3,5 4,0 4,0 14 25,0
4 ŠK PIK Vrbovec, Vrbovec 0,5 1,0 2,0 3,0 3,5 0,5 2,5 3,0 3,5 11 19,5
5 ŠD Sisak, Sisak 0,5 1,5 2,0 1,0 3,5 2,5 2,5 2,5 3,5 11 19,5
6 ŠŠK Konaki-KŽM, Novo Virje 1,0 1,5 1,5 0,5 0,5 2,5 2,5 3,0 4,0 8 17,0
7 ŠK Zagreb, Zagreb 0,0 0,0 1,0 3,5 1,5 1,5 2,0 4,0 2,5 7 16,0
8 ŠK Križevci, Križevci 1,5 2,0 0,5 1,5 1,5 1,5 2,0 3,0 1,5 4 15,0
9 ŠK Samobor, Samobor 0,5 1,0 0,0 1,0 1,5 1,0 0,0 1,0 3,5 2 9,5
10 ŠD Varaždin, Varaždin 0,5 0,0 0,0 0,5 0,5 0,0 1,5 2,5 0,5 2 6,0

ŠK "Ivan Dvoržak" Rovišće-Zrinski Topolovac, ŠŠK "Podravka" Koprivnica, ŠK "Podsused" Zagreb, ŠK PIK "Vrbovec" Vrbovec i ŠD "Sisak" Sisak plasirali su se u finale Ekipnog kadetskog prvenstva Hrvatske u muškoj konkurenciji.

ŠK "Samobor" Samobor i ŠD "Varaždin" Varaždin ispali su u Kadetsku ligu centar B.



Liga kadetkinje - centar  / Konačan poredak

Mjesto Ekipa 1 2 3 4 5 6 7 8 MB Bod.
1 ŠK Mladost, Petrinja 2,5 2,0 3,5 4,0 3,0 4,0 3,0 13 22,0
2 ŠK Ericsson Nikola Tesla, Zagreb 1,5 2,5 4,0 3,5 4,0 4,0 4,0 12 23,5
3 ŠK Polet, Buševec 2,0 1,5 4,0 4,0 4,0 4,0 4,0 11 23,5
4 ŠŠK Konaki-KŽM, Novo Virje 0,5 0,0 0,0 3,0 2,0 2,5 3,0 7 11,0
5 ŠK Stridon, Štrigova 0,0 0,5 0,0 1,0 3,0 3,5 3,5 6 11,5
6 ŠK Podsused, Zagreb 1,0 0,0 0,0 2,0 1,0 3,0 2,0 4 9,0
7 ŠK Ban Jelačić, Zaprešić 0,0 0,0 0,0 1,5 0,5 1,0 3,0 2 6,0
8 ŠK Tomislav-Goran, Sv. Ivan Žabno 1,0 0,0 0,0 1,0 0,5 2,0 1,0 1 5,5

ŠK "Mladost" Petrinja i ŠK "Ericsson Nikola Tesla" Zagreb plasirali su se u finale Ekipnog kadetskog prvenstva Hrvatske u ženskoj konkurenciji.

 


Kadetska liga - centar B grupa / švicarski sustav / 9 kola

Konačan poredak

Mjesto Ekipa Gam. + = - MB Bod. SB MPSum
1 ŠK Prigorje, Markuševec 9 7 1 1 15 25,5 262,0 93
2 ŠK Ban Jelačić, Zaprešić 9 7 0 2 14 25,0 241,5 92
3 ŠK Sloboda, Mihovljan 9 6 2 1 14 25,0 221,5 88
4 ŠK Gornji Mihaljevec, G. Mihaljevec 9 5 3 1 13 21,5 206,0 88
5 ŠK Stridon, Štrigova 9 5 2 2 12 22,5 211,5 94
6 ŠK Turopolec, Velika Gorica 9 5 1 3 11 17,5 125,5 74
7 ŠK Petrinja, Petrinja 9 5 0 4 10 22,5 171,0 75
8 ŠK Banja Luka, Zagreb 9 4 2 3 10 19,5 163,5 86
9 ŠK Tomislav Goran, Sv. Ivan Žabno 9 5 0 4 10 19,0 145,5 84
10 ŠK Oroslavje, Oroslavje 9 5 0 4 10 18,0 127,0 86
11 ŠK Mladost, Petrinja 9 3 4 2 10 17,5 169,0 94
12 ŠK Polet, Buševec 9 4 1 4 9 20,0 134,5 73
13 ŠD Varaždin II., Varaždin 9 3 3 3 9 18,0 109,0 60
14 ŠK PIK Vrbovec II., Vrbovec 9 3 3 3 9 16,5 125,0 84
15 ŠK Zanatlijski, Zagreb 9 4 1 4 9 16,0 88,0 65
16 ŠK Sveta Nedelja, Bestovje 9 2 4 3 8 17,5 162,0 87
17 ŠK Rudolf Perešin, Gornja Stubica 9 3 2 4 8 17,5 124,0 72
18 ŠK Garešnica, Garešnica 9 3 2 4 8 14,5 94,5 67
19 ŠK Mladost, Varaždinske Toplice 9 2 3 4 7 16,0 97,0 68
20 ŠK Bilogora '91, Grubišno Polje 9 2 3 4 7 14,5 97,0 74
21 ŠK Jasenovac, Jasenovac 9 2 2 5 6 14,0 71,0 62
22 ŠK Ericsson Nikola Tesla, Zagreb 9 1 3 5 5 15,0 105,5 72
23 ŠK Lekenik, Lekenik 9 1 3 5 5 10,5 62,0 59
24 ŠK Duga Resa, Duga Resa 9 2 0 7 4 12,0 68,5 56


ŠK "Prigorje" Markuševec i ŠK "Ban Jelačić" Zaprešić plasirali su se u Kadetsku A-ligu centar 2011. godine.


Klubovi sortirani po rejtingu

Br. Ekipa Rat-O
1 ŠK Mladost, Petrinja 1722
2 ŠK Prigorje, Markuševec 1719
3 ŠK Ban Jelačić, Zaprešić 1686
4 ŠK Tomislav Goran, Sv. Ivan Žabno 1684
5 ŠK Banja Luka, Zagreb 1675
6 ŠK Stridon, Štrigova 1652
7 ŠK Sveta Nedelja, Bestovje 1649
8 ŠK Polet, Buševec 1647
9 ŠK Ericsson Nikola Tesla, Zagreb 1647
10 ŠK Bilogora '91, Grubišno Polje 1635
11 ŠK Petrinja, Petrinja 1630
12 ŠK PIK Vrbovec II., Vrbovec 1626
13 ŠK Duga Resa, Duga Resa 1623
14 ŠK Turopolec, Velika Gorica 1616
15 ŠK Oroslavje, Oroslavje 1613
16 ŠK Zanatlijski, Zagreb 1613
17 ŠK Sloboda, Mihovljan 1612
18 ŠK Rudolf Perešin, Gornja Stubica 1611
19 ŠD Braslav Rabar, Hercegovac 1609
20 ŠK Gornji Mihaljevec, G. Mihaljevec 1607
21 ŠK Univerzal, Zagreb 1605
22 ŠD Varaždin II., Varaždin 1603
23 ŠK Mladost, Varaždinske Toplice 1602
24 ŠK Lekenik, Lekenik 1601
25 ŠK Garešnica, Garešnica 1600
26 ŠK Jasenovac, Jasenovac 1600

Prosječan rejting-Ø izračunat je od 4 najjačih igrača.


PRAVILNIK
KADETSKIH LIGA - CENTAR ZA 2010. GODINU


Članak 1.

U organizaciji Hrvatskog šahovskog saveza posredstvom povjerenice lige, Mirjane Medić od 2. ožujka do 1. studenoga 2010. godine na području Zajednice županija centar održat će se Kadetska A i B-liga i Liga kadetkinja.
Pravo nastupa imaju klubovi iz Bjelovarsko-bilogorske, Karlovačke, Koprivničko-križevačke, Krapinsko-zagorske, Međimurske, Sisačko-moslavačke, Varaždinske i Zagrebačke županije, te grada Zagreba.


Članak 2.

Kadetsku A-ligu čine sljedeći klubovi - 8 klubova po plasmanu iz 2009. godine i dva prvoplasirana iz Kadetske B-lige:

Br. Ekipa Rat-O
1 ŠŠK Podravka, Koprivnica  
2 ŠK Podsused, Podsused  
3 ŠK Ivan Dvoržak, Rovišće-Zrinski Topolovac  
4 ŠD Sisak  
5 ŠK Zagreb  
6 ŠK PIK Vrbovec  
7 ŠD Varaždin  
8 ŠK Križevci  
9 ŠK Samobor  
10 ŠK Konaki, Novo Virje  

Pravo sudjelovanja u B-ligi i Kadetskoj ligi za djevojčice imaju svi registrirani klubovi pri HŠS-u.

Članak 3.

Kotizacija za natjecanje iznosi 250,00 kuna po ekipi i uplaćuje se na žiro račun HŠS-a, 2481000-1120011240 s naznakom kotizacija za Kadetsku ligu. U pozivu na broj obvezno naznačiti matični broj kluba u HŠS-u.
Rok uplate za kotizaciju je 10. ožujka 2010. godine.
Ekipa koja nije izvršila uplatu nema pravo nastupa u ligi.

Članak 4.

U svim kadetskim ligama mogu nastupiti samo šahisti i šahistice registrirani u HŠS-u koji su hrvatski državljani i koji se na Međunarodnoj rejting-listi FIDE ne vode pod drugom državom.
U A. i B kadetskoj ligi pravo nastupa za ekipe imaju igrači i igračice, koji do 1. siječnja 2010. godine nisu navršili 16 godina.
U ligi za kadetkinje pravo nastupa za ekipe imaju igračice, koje do 1. siječnja 2010. godine nisu navršile 16 godina.

Članak 5.

Kadetska A i B-liga igra se na 4 ploče, a maksimalan broj prijavljenih igrača u osnovnom sastavu je 10, tj. 4 igrača i maksimalno 6 pričuva.
Liga za kadetkinje igra se na 4 ploče, a maksimalan broj prijavljenih igračica u osnovnom sastavu je 10, tj. 4 igračice i maksimalno 6 pričuve.
Prvoimenovana ekipa ima bijele figure na neparnim pločama.
Liga A igra se Bergerovim sustavom u 9 kola s tempom igre od 90 minuta + 30 sekundi za svaki potez počevši od prvoga.
Dnevno se igraju 2 partije.
Partije počinju u 10,00 i 16,00 sati, a suce osigurava domaćin pojedinog kruga.
Liga B i Liga kadetkinja igra se švicarskim sustavom u 9 kola s tempom igre od 30 minuta + 30 sekundi za svaki potez počevši od prvoga.
Liga B i Liga kadetkinja igra se u tri kruga po tri kola u jednom danu.
Sudac B lige i Lige kadetkinja je Siniša Režek IA; pomoćne suce osigurava domaćin pojedinog kruga.
Za sve grupe obvezno je zapisivanja poteza do kraja partije.
Partije se igraju po FIDE pravilima šaha.
Partije A-lige će se rejtingirati za Međunarodnu rejting-listu dok će se partije igrane u B-ligi kao i partije Lige kadetkinja rejtingirati za Nacionalnu rejting-listu.

Članak 6.

Liga A igra se u sljedećim terminima:

Kolo

Datum

Domaćin

Mjesto igre, kontakt osoba

1.-2. kolo

20. ožujka

ŠŠK Podravka, Koprivnica

Hotel Podravina; Hrvoje Matijević 099/665 1176

3.-4 kolo

27. ožujka

ŠŠK Konaki

Đurđevac, Hotel Picok, Trg Sv. Jurja 9, kontakt osoba: Ivan Baruškin tel.: 048/810 120, mob.: 098/9293 520

5.-6. kolo

17. travnja

ŠK Petrinja i ŠD Sisak

Terme Topusko; kontakt osobe: Neven Lasić 091/732 3931, Milan Brigljević, mob. 091/253 6261

7.-8. kolo

24. travnja

 ŠK Zagreb

 Metalčeva 15, Zagreb; Nenad Frouth 099/596 2738

9. kolo

8. svibnja

 

 


Liga B i Liga kadetkinja igra se u tri kruga po tri kola (kadetkinje igraju 3, 2, 2 kola).
 

Krug

Datum

Domaćin

Mjesto igre, kontakt osoba

1.-3. kolo

27. ožujka

Đurđevac

Hotel, Picok; Ivan Baruškin 098/9293 520

4.-6. kolo

17. travnja

Petrinja i Sisak

Terme Topusko; kontakt osobe: Neven Lasić 091/732 3931, Milan Brigljević, mob. 091/253 6261

7.-9. kolo

24. travnja

Gornji Mihaljevec

Gornji Mihaljevec, Sportska dvorana (u centru mjesta), kontakt osoba: Saša Stanković tel.: 040/851 546 mob.: 091/527 3917, e-mail sasa.stankovic1@ck.t-com.hr


Za kola koja se igraju u jutarnjim terminima izmjena osnovnog sastava vrši se od 9,30-9,45 sati kod zamjenika glavnog suca u dvorani za natjecanje.
Za kola koja se igraju u popodnevnim terminima izmjena osnovnog sastava vrši se najkasnije 15 minuta prije početka kola kod zamjenika glavnog suca u dvorani za natjecanje.
Ukoliko kapetan tako ne postupi ekipa mora nastupiti s prvoimenovanim mogućim igračima iz osnovnog sastava.

Članak 7.

Svaki klub prije početka natjecanja mora prijaviti Povjereniku osnovni sastav.
Za ekipu se može prijaviti najviše 10 igrača.
Osnovni sastav ekipe se tijekom natjecanja ne može mijenjati ili dopunjavati. Redoslijed igrača u osnovnom sastavu određuje kapetan ekipe prema osobnom nahođenju bez obzira na titule i kategorije, te se on mora poštovati u natjecanju.
Osnovni sastav u svim kadetskim ligama vrijedi za cijelo prvenstvo.
Ukoliko ekipa ne nastupa u osnovnom sastavu, kapetan je obvezan sucu prije meča predati izmjenu osnovnog sastava.
Prilikom predaje sastava za meč klub mora prijaviti igrače na svim pločama, bez mogućnosti prazne rubrike tzv. "crtice".
Ako ekipa nije igrala u pravilnom redoslijedu, partije gube svi igrači koji su igrali na pločama suprotno prijavi osnovnog sastava ili izmjeni iste.
Odgode meč-susreta nema.
U pojedinim meč susretima nije dopušteno odgađanje pojedinih partija, niti pomicanje satnice početka pojedinog meč-susreta. Sudac meč-susreta može pomaknuti satnicu početka meč susreta samo u slučaju opravdanog razloga (prometna nezgoda, vremenska nepogoda i dr.), ali najviše za jedan sat.

Članak 8.

Povjerenica liga centar je Glavni sudac A, B i Lige kadetkinja.
Pojedine meč-susrete mogu voditi samo kvalificirani i registrirani šahovski suci.
Suci mečeva dužni su nositi svoje iskaznice.
Kapetani ekipa prilikom predaja sastava ekipa sucu meč-susreta predaju i važeće registracijske iskaznice ovjerene od nadležne šahovske organizacije ili važeći dokument od strane HŠS-a (glavnog tajnika ili referenta za rejting HŠS-a).
Na zahtjev kapetana ili suca igrači su obvezni identificirati važećim dokumentom. Ukoliko neki od igrača ne može predočiti niti jedan važeći dokument o identifikaciji, ako je nastupio za svoju ekipu - gubi partiju diskvalifikacijom.
Zapisnike meč susreta sudac sastavlja u tri primjerka. Original zapisnika meč-susreta s potpisima oba kapetana i izvješćem o održanom meč susretu, te originale formulara (za A-ligu) sudac je dužan poslati poštom na adresu: Mirjana Medić, Trnsko 1 F, 10 020 Zagreb.
SUDAC mečeva dužan je odmah po završetku, a najkasnije do ponedjeljka do 9 sati faksirati rezultate povjerenici lige na fax: 01/6 520 091 ili e-mailom na: ligecentar@gmail.com za stavljanje rezultata na web-stranice i izradu biltena.

Članak 9.

Sve ekipe trebaju donijeti po 2 šahovske garniture i 2 ispravna elektronska sata.
Domaćin osigurava rezervne satove.

Članak 10.

Na odluku suca nezadovoljna strana ima pravo žalbe Povjerenici lige u roku od 48 sati po nastalom sporu uz prethodnu najavu žalbe na poleđini zapisnika meč-susreta.
Žalba i ovjerena kopija virmana o uplati žalbene pristojbe dostavlja se preporučeno Povjerenici lige.
Žalbena pristojba u iznosu od 500,00 kn uplaćuje se na žiro račun HŠS-a broj 2481000-1120011240 i ona se u slučaju povoljnoga rješenja žalbe vraća uplatitelju, dok u protivnom ide u korist HŠS-a.
Žalba bez priložene ovjerene kopije virmana o uplati žalbene pristojbe neće se razmatrati.
Povjerenica liga žalbu mora riješiti najkasnije do početka sljedećeg kola. Njezina odluka je konačna i izvršna.

Članak 11.

U slučaju da neka ekipa istupi iz natjecanja ili izgubi meč kontumacijom primijenit će se članak 26. Pravilnika o ekipnim natjecanjima u organizaciji HŠS-a, a sudac je obvezan podnijeti prijavu Stegovnoj komisiji HŠS-a za pokretanje stegovnog postupka protiv iste.
Novčana kazna za predavanje bez borbe pojedinačnih partija u šahovskim mečevima iznosi 100,00 kuna po igraču.
U slučaju disciplinskog prekršaja ekipe ili pojedinca sudac je obvezan podnijeti prijavu Stegovnoj komisiji HŠS-a za pokretanje stegovnog postupka protiv istih.

Članak 12.

Prvih 5 ekipa A-lige plasiraju se u finale Ekipnog kadetskog prvenstva Hrvatske u muškoj konkurenciji.
U B-ligu ispadaju 2 ekipe.
Prve 2 ekipe Lige kadetkinja plasiraju se u finale Ekipnog kadetskog prvenstva Hrvatske u ženskoj konkurenciji.
Prve 2 ekipe B-lige plasiraju se u A-ligu 2011. godine.

Članak 13.

Konačan poredak u svim ligama određuje se na osnovu broja osvojenih meč bodova (računajući pobjedu u pojedinom meču kao 2 meč boda, neriješen rezultat kao 1 meč bod, izgubljeni meč kao 0 meč bodova).
U slučaju da dvije ili više ekipa imaju jednak broj meč-bodova o poretku odlučuje primjena sljedećih kriterija, redom:

Bergerov sustav
a) zbroj pojedinačnih bodova iz igre (kriterij broj 1 u Swiss-Manageru)
b) bolji Sonneborn-Bergerov koeficijent računat prema stvarnim pojedinačnim bodovima (kriterij broj 7 u Swiss-Manageru);
c) bolji Sonneborn-Bergerov koeficijent računat razmjerno postignutom rezultatu prema stvarnim bodovima (kriterij broj 35 u Swiss-Manageru);
d) bolji rezultat unutar iste bodovne skupine (kriterij broj 14 u Swiss-Manageru);
e) bolji rezultat po pločama (rezultat na prvoj, drugoj, trećoj ploči, itd., redom);
f) ždrijeb.

Švicarski sustav
a) zbroj pojedinačnih bodova iz igre (kriterij broj 1 u Swiss-Manageru);
b) olimpijski Sonneborn-Berger (s razmjerno postignutom rezultatu prema meč-bodovima); (kriterij broj 50 u Swiss-Manageru);
c) zbroj meč bodova protivnika (bez najslabijeg rezultata) (kriterij broj 49 u Swiss-Manageru);
d) zbroj meč bodova svih protivnika (kriterij broj 48 u Swiss-Manageru);
e) ždrijeb.

Članak 14.

Sukladno odluci FIDE zabranjuje se pušenje na svim službenim natjecanjma HŠS-a.

Članak 15.

Igračima za vrijeme igre nije dozvoljeno korištenje mobilnih telefona ili bilo kakvih elektroničkih pomagala u prostoru za igru (dvorana za igru, wc, prostor za osvježenje, izdvojeni prostor za pušenje i drugi prostori u sastavu dvorane za igru). U slučaju da igrač koji nastupa za ekipu koristi mobilni telefon u prostoru za igru ili mu zvoni mobilni telefon u turnirskoj sali kažnjava se gubitkom partije (takve partije rejtingiraju se za ELO rejting).
Ako u turnirskoj sali zvoni mobitel igraču koji u tom kolu ne nastupa za svoju ekipu, isti nema pravo nastupa za svoju ekipu u sljedećem kolu.

Članak 16.

Za sve što nije definirano ovim pravilnikom primjenjuju se Pravilnici HŠS-a.
 

Povjerenica liga Centar
Mirjana Medić

[an error occurred while processing this directive]